Genel

15’leri unutmayacağız!


10 Eylül 1920’de temelleri Bakü’de atılan Partimiz Türkiye Komünist Partisi’nin kurucu Merkez Komitesi’nin, 28-29 Ocak 1921 tarihinde alçakça bir cinayetle katledilmesinin üzerinden 100 yıl geçti. Karadeniz’in karanlık sularında gerçekleştirilen bu katliamın 100. yılında Mustafa Suphileri, Ethem Nejatları ve 15’leri unutmadık, unutmayacağız.

Emperyalist işgal ve saltanat yıllarında kurulan TKP’nin ilk önderliği, emperyalist işgale karşı mücadele vermek ve ulusal kurtuluş mücadelesine katılmak için Bakü’den Anadolu’ya geçme kararı almış, ancak yolları alçakça bir cinayet ve pusuyla kesilerek ülke tarihimizin en büyük katliamına maruz kalmışlardır.

Partimizin kurucu önderliğinin katliamıyla eşitliğin, özgürlüğün, anti-emperyalizmin, laikliğin, emeğin sesinin kesileceğini zannedenler yanılmışlardır.

Saltanata, işgale, işbirlikçilere ve sömürücülere karşı dün yakılan ateş bugün de yanmaya devam etmektedir.

Mustafa Suphilerin, Ethem Nejatların, 15’lerin geleneği bugün mücadeleyle ve partisiyle sürüyor!

Emperyalist işgale karşı savaşmak için Anadolu’ya dönen ve Karadeniz’de katledilen 15’lerin anmak için işçileri, emekçileri, kadınları, gençleri pandemi koşulları sebebiyle TKH youtube hesabından yayınlanacak anma toplantısına davet ediyoruz!

29 Ocak Cuma günü, saat 21.00’de başlayacak anma programı aşağıdaki bağlantı adresinden yayınlanacaktır.

Türkiye Komünist Hareketi

Geleneği geleceğe taşıyoruz: Mustafa Suphi ve 15’leri unutmadık | ÖZEL YAYIN

To Top