Basın Açıklamaları

16 Mart Katliamı’nı unutmadık! Bu kavga hürriyet kavgasıdır!

16 Mart 1978 tarihinde İstanbul Üniversitesi Hukuk ve İktisat Fakültesi öğrencilerinin üzerine atılan bomba ile 7 öğrenci yaşamını yitirmişti. 16 Mart Katliamı’nı unutmadık. Dün ülkemizin ilericilik mücadelesini katliamlarla boğanlar, bugün ülkemizin karanlığa boğulmasının yolunu açanlardır.

16 Mart Katliamı’nın üzerinden 39 yıl geçti. 39 yıldır ülkemizde ve dünyada bir çok şey değişti. Ancak bu kadar yıla rağmen halen değişmeyen, yıllardır süren ilericilik-gericilik kavgasıdır. Dün 16 Mart Katliamı’nı gerçekleştirenler, bugün ülkemizi gerici rejimin esaretine sokanlardır.

Bundan 39 yıl önce İstanbul Üniversitesi’nde gerçekleşen bu katliamın failleri dün olduğu gibi bugün de bilinmektedir. Yalnızca bu saldırıyı fiili olarak gerçekleştirenler değil aynı zamanda bu saldırının arkasında yer alan güçler de ortadadır. Saldırı emperyalizmin ve gericiliğin kol kola girmesi ile beraber yapılmıştır. Saldırıya uğrayan öğrenciler ise bu ülkenin ilerici birikimini temsil etmekteydi.

39 yıldır ülkemizin ilerici değerlerine düşmanlık besleyerek, katliamlar yaparak yol alan sermaye düzeni, bugün de gericilik ve faşizm ittifakıyla ülkemizi tek adam diktatörlüğüne götürmek istemektedir. Biliyoruz ki, bugün başkanlığı dayatanlar, dün 16 Mart Katliamı faillerinin zihniyet ortaklarıdır.

16 Mart’ı unutturmayacağız!

Gerici sermaye düzenine boyun eğmeyeceğiz!

 

TKH Gençliği

16 Mart 2017

To Top