Basın Açıklamaları

Adalet Ve Barış İçin Mücadeleyi Yükseltiyoruz.

Adalet İçin Hukukçular 1 Eylül dolayısıyla bir açıklama yayınladı.

Başkanlık Sevdasına Karşı

Adalet Ve Barış İçin Mücadeleyi Yükseltiyoruz.

1 Eylül 2015

Bugün 1 Eylül; Dünya Barış Günü ve yeni adli yılın ilk günü.

Ülkemiz, tarihinin en pervasız, seviyesiz ve halk düşmanı iktidarı ile karşı karşıya. AKP iktidarı, emekçilere, kendisine muhalif olanlara ve Ortadoğu halklarına bu kindar ve düşmanca tavırdan payına düşeni katliamlarla, yoksullukla, yolsuzluklarla, polis şiddetiyle ve keyfi tutuklamalarla uygulamaya devam ediyor.

Türkiye’de, Suriye’de, Irak’ta bir savaş hali sürmekte, kentlerde bombalar patlamakta, çocuklarımız, gençlerimiz kendileri ile ilgisi olmayan bir savaşın içine itilmekte, AKP’nin kirli planları doğrultusunda yoksul halklar ölmekte ve öldürmekteler. Sarayın duvarlarından burnunu çıkarırken bile bir koruma ordusunu ön saflara sürenler, çocukların dahi hayatlarını hiçe sayıyor ve onların kanlarından beslenmekten en ufak bir utanç duymuyor. Cenazeleri bile miting meydanı olarak kullanmakta beis görmeyen Sarayın başkanlık sevdası, savaşı körüklemeye devam ediyor.

İkinci Cumhuriyetin krizlerini çözemeyen, başkanlık ve yeni anayasayı hayata geçireceği tabloyu elde edemeyen Recep Tayyip Erdoğan ve AKP’nin “rejimin fiilen değiştiği ve adının konması gerektiği” açıklamaları önümüzdeki dönemde hedeflerini de açıkça ortaya koyuyor. 7 Haziran seçimlerinden bu yana Anayasa ve yasalar hiçe sayılarak devlet gücünü kullanmaya devam eden AKP’nin yeni bir anayasayla taçlandırılacak hedeflerine ulaşmak için Kasım ayında yapılması planlanan seçimin güvenliği de dahil olmak üzere hukuku rafa kaldıracağı bir döneme giriyoruz.

Hukukçular için de durum farklı değil.

Son örneği YARSAV Başkanı Murat Arslan’ın Anayasa Mahkemesi’ndeki görevinden alınmasında olduğu gibi yargıç ve savcılar korkutularak, sürülerek, görevden alınarak hizaya getirilmek isteniyor. Avukatlık mesleği giderek terörize edilmeye çalışılıyor. İşçi avukatlık bütün acı faturaları ile karşımızda duruyor, meslektaşlarımız açlık sınırının altında çalışmaya zorlanıyor. Stajyer avukatlık ise sömürü düzenine ders olacak nitelikte.

Adalet için Hukukçular, hukukun ayaklar altında görünmez hale geldiği ülkemizde, emekçiler, kadınlar, gençler için Adalet mücadelesi vermeye devam ediyor. Verdiğimiz mücadelenin zorluklarının da, geçtiğimiz tarihsel sürecin yüklediği görevlerin de bilincindeyiz. Bir adım bile geri çekilmiyoruz.

Yeni adli yılda ve önümüzdeki dönemde başkanlık ve yeni anayasa arayışlarına karşı Adalet mücadelemizi daha güçlü ve daha etkin vereceğiz. Halkımızı ve meslektaşlarımızı adalet ve barış için mücadeleyi büyütmeye, ülkemizi üzerine çöken bu karanlıktan kurtarmak için bir adım daha öne çıkmaya çağırıyoruz.

Adalet İçin Hukukçular

To Top