Basın Açıklamaları

Bahçelievler Katliamı’nı unutmadık… 7 TİP’li gencin katillerinin ipleri sermaye ve emperyalizmin elinde!

Bundan 42 yıl önce, 8 Ekim 1978 tarihinde Türkiye İşçi Partisi üyesi 7 genç Abdullah Çatlı ve Haluk Kırcı’nın başını çektiği faşistler tarafından katledildi.

12 Eylül öncesinde kontragerilla faaliyeti yürüten faşistler, bizzat emperyalizm ve sermaye devleti tarafından kullanılmıştır.

Bahçelievler Katliamı başta olmak üzere çeşitli siyasi cinayetlere imza atmış olan bu kişiler yeri geldiğinde ellerini kollarını sallayarak dolaşmış, yeri geldiğinde milletvekili olmuş en sonunda ise cezaevindekiler AKP’nin 2012 yılında çıkarttığı yargı paketi sayesinde tahliye olmuşlardır.

Katliamın en öne çıkan ismi Haluk Kırcı’nın geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalında, yaptıklarını pişkince savunması ve “katliam değil intikamdı” diyerek o dönem Türkiye’nin çıkarlarının ABD’nin çıkarları ile örtüştüğünü ve kendilerinin bu yolda mücadele ettiklerini söylemesi, faşistlerin gerçek yüzünün ifşası olmuştur.

İşte tam da bu yüzden 7 TİP’li gencin anıları için verdiğimiz mücadele gericiliğe, faşizme, sermayeye ve emperyalizme karşı verilen mücadeledir.

“Bahçelievler Katliamı”nda yitirdiğimiz 7 TİP’li genci, Serdar Alten, Hürcan Gürses, Efraim Ezgin, Latif Can, Osman Nuri Uzunlar, Faruk Ersan ve Salih Gevence’yi unutmadık, unutturmayacağız.

Türkiye Komünist Hareketi

Genel Merkez

To Top