Basın Açıklamaları

Boğaziçi’nde Yaşananlar İkinci Kabataş Provokasyonudur!

Boğaziçi Üniversitesi’ne AKP’li Melih Bulu’nun rektör olarak atanması sonrası başlayan direnişe AKP-MHP ittifakının saldırıları devam ediyor. Öğrencilere yönelik yapılan gözaltılar, öğrencilerin “teröristlikle” suçlanması, Boğaziçi Direnişi’nin “Millet ittifakının ayaklanma provası” olduğu noktasında ortaya atılan söylemler şimdi de yerini toplumun dini duygularını sömürerek, öğrencilerin mücadelesini kırmaya ve kamuoyu etkisini zayıflatmaya bırakmış durumda. 

AKP iktidarı, toplumsal bir dirençle karşılaştığı her uğrakta devreye soktuğu din siyasetini en kirli biçimiyle Boğaziçi Üniversitesi’nde hayata geçirmeye çalışmaktadır. 

Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılan bir resim sergisi üzerinden başlatılan yalan ve kara propaganda Süleyman Soylu, Ali Erbaş gibi AKP militanları tarafından arttırılmakta, öğrenciler gözaltına alınmakta, toplum kışkırtılmaya çalışılmaktadır. 

Türkiye halkı bu kirli oyunları, Haziran Direnişi sırasında ortaya atılan Kabataş yalanlarından hatırlamalıdır. “Türbanlı bacılarıma saldırdılar” söylemi üzerinden Haziran direnişinin etkisi kırılmaya, emekçi halkın karşısına radikal İslamcı çeteler çıkarılmaya çalışılmış, sonrasında ise bu provokasyonun doğrudan olayı yaşadığı iddia edilen kişi tarafından yalan ve düzmece olduğu ifade edilmişti. 

Yine 8 Mart’ta kadınların mücadelesini “ezanı ıslıkladılar” diyerek kırmaya çalışan zihniyet ortadadır.

Bugün Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan ikinci Kabataş provokasyonudur!

Üniversiteleri kimlerin ve hangi zihniyetin karıştırmak istediği gün gibi ortaya çıkmıştır!

Bu aciz hamlelerle, bütün toplum tarafından meşruluğu sorgulanan Melih Bulu’nun rektörlüğü korunamayacak, üniversite öğrencileri “Melih Bulu İstifa” demekten asla vazgeçmeyecektir.

Sermaye düzeni, gericilikten beslenmektedir. Gericilik, bugün ekonomik krize karşı şükretmeyi, geleceksizliğe karşı sessiz kalmayı öğütlemekte, toplumsal dinamiklerin hak mücadelesine ise karşı bir saldırı hattı örmek için devreye sokulmaktadır.

Üniversite öğrencileri bütünlüklü bir mücadele hattı inşa etmeli ve “Gericiliği, işsizliği, geleceksizliği, atanmış rektörleri mühürle!” sloganını yükseltmelidir!

TKH Gençliği

30.01.2021

To Top