Basın Açıklamaları

Bu Mühür Gençlik Eliyle AKP’ye Vurulmuştur!

1 Ocak günü Tayyip Erdoğan’ın kararıyla 5 üniversiteye rektör ataması gerçekleşti. Boğaziçi Üniversitesi’ne ise AKP milletvekili aday adayı olan ve AKP teşkilatlarında çalışan Melih Bulu atandı. Bu atama açıkça bir şeyi ortaya koyuyor. AKP’nin üniversiteler ve gençlikle derdi bitmiyor, gençlik AKP’nin politikalarına boyun eğmiyor ve AKP, atama rektörler yoluyla üniversiteleri şekillendirmeyi tercih ediyor.

Bugün Boğaziçi Üniversitesi’ne yönelik bu saldırıya karşı, Boğaziçi Üniversitesi TKH Gençliği tarafından rektörlük binası mühürlenmiştir!

Bu eylem, sembolik bir eylemin ötesine geçmiş, gençliğin ve ülkemizin ilerici birikiminin AKP’ye verdiği güçlü bir yanıta dönüşmüştür.

Aynı zamanda yüzlerce üniversite öğrencisi AKP’nin saldırılarına karşı yan yana gelmiş ve üniversiteleri teslim etmeyeceğini göstermiştir.

Buradan bir kez daha yineliyoruz!

Yıllardır, biat eden bir nesil yaratma çabanız tutmamıştır. Üniversiteli gençlik, doğruyu ve haklıyı savunmaktan geri durmayacak, gerici, piyasacı, gençlik düşmanı politikalarınızın karşısında durmaya devam edecektir.

Üniversitelerin kapısı AKP’ye, sermaye düzenine, gençliğin zihnini uyuşturan düşüncelere mühürlüdür. Üniversitelerde bilimin, aydınlanmanın, toplumcu düşüncenin, eşitliğin ve özgürlüğün sesi yükselecektir.

Boğaziçi Üniversitesi TKH Gençliği

4 Ocak 2021

To Top