Basın Açıklamaları

CHP ve AKP işçi düşmanlığında birleşti!

İzmir’de İZBAN işçilerinin 1 ay önce başlattığı grevin Cumhurbaşkanlığı kararnanemesiyle yasaklanması, AKP’nin işçi düşmanlığını bir kez daha tescil etmiştir. Patronlara “bizim sayemizde grevler olmuyor” diyen AKP iktidarının yerel seçimler öncesi attığı bu adım, seçim malzemesi olmasının ötesinde geçmişten bugün yasakladığı 16. grev olması nedeniyle şaşırtıcı değildir.

Yine şaşırtıcı olmayan CHP’li Büyükşehir Belediyesi ile merkezi AKP iktidarının sermaye düzeninin çıkarlarında ve emek düşmanlığında buluşmalarıdır. İZBAN grevinin yasaklanması, seçim oyunlarına meze yapılamayacak açık bir gerçek olarak düzenin ister iktidar ister muhalefet olsun emek düşmanlığında aynılaştıklarının somut bir göstergesi olarak görülmelidir.

Yerel yönetimde bulunan CHP, AKP iktidarının bu kararından memnun kalmıştır. Başta İZBAN işçileri olmak üzere bütün İzmir emekçileri, bu düzenin sermaye düzeni olduğunu bir kez daha görmelidir.

İZBAN grevinin yasaklanması kabul edilemez. İZBAN işçilerinin haklı talepleri kabul edilmeli, bu yasaklara karşı işçi sınıfının ancak fiili mücadeleyle kazanabileceği bilinmelidir.

Türkiye Komünist Hareketi

Genel Merkez

To Top