Basın Açıklamaları

Faşistlerin ipleri sermayenin ve emperyalizmin elinde!

Faşistlerin ipleri sermayenin ve emperyalizmin elinde!

Evet Amerikan emperyalizminin tetikçisisiniz!

1978 yılında Ankara Bahçelievler’de 7 TİP’li genci hunharca öldüren faşist katil Haluk Kırcı katıldığı televizyon programında “Soğuk Savaş döneminde Amerika’nın çıkarları Türkiye’nin çıkarlarını gözetiyordu. Biz de onun için savaş verdik” diyerek büyük bir itirafta bulunmuştur.

Ülkemizdeki faşist hareketin ve tetikçilerinin tarihi tam da Kırcı’nın ifade ettiği gibi başta Amerika olmak üzere emperyalizme hizmetin tarihidir.

Kırcı doğru söylemektedir. Soğuk Savaş döneminde Amerika Birleşik Devletleri Sovyetler Birliği ve sosyalizme karşı tüm ülkelerde gladyo örgütlenmesine gitmiş, komünizme karşı mücadelenin adresi bu örgütlenme olmuştur. Bu örgütlenme sola ve topluma karşı bir dizi suça imza atmıştır. Kendisi de bunun bir parçasıdır.

Kırcı itiraf etmektedir. Amerika’nın çıkarlarının Türkiye’nin çıkarları olduğu düşüncesi tam da Türkiye’deki egemen sınıfların, onları soldan koruyan Türkiye sağının ve faşistlerin düşüncesidir. O açıdan Türkiye iki kampın arasında değil tam da sosyalizmin karşısında yer almıştır. Ülkemizde sosyalizm mücadelesi verenlere tetiği çekenler ise bellidir.

Kırcı gerçekleri gizlemektedir. Türkiye sermayesi 1950’lerden itibaren ülkemizi NATO’ya sokarak anti-komünist kampın bir aktörü haline getirmiştir. Türkiye’de sağ yani siyasal İslâmcı güçler, FETÖ, faşist hareket bu kampın ülkemizdeki ayakları olarak örgütlenmiştir. Gelinen noktada ise hiçbirinin birbiri ile ilgisi yokmuş gibi ıslık çalmaları büyük bir yalandır.

Türkiye İşçi Parti’li gençleri vahşi bir şekilde katleden Haluk Kırcı’nın bunu intikam için yaptığını söyleyerek meşrulaştırmaya çalışması ise Çorum ve Maraş katliamlarını, ülkemizde sola ve ilericilere karşı işlenen siyasi cinayetleri unutturmaya yetmeyecektir. Ülkemizin bağımsızlığı ve aydınlık geleceği için mücadele eden Doğan Öz’ün, Cavit Orhan Tütengil’in, Bedrettin Cömert’in, Ümit Kaftancıoğlu’nun, Bedri Karafakioğlu’nun, Kemal Türkler’in, Talip Öztürk’ün, Cevat Yurdakul’un öldürülmelerinin arkasında da hangi güçler olduğunu biz biliyoruz.

Bugün kendilerini aklamaya çalışanların Amerika’ya sonuna kadar hizmet ettiği artık gün gibi ortadadır. Kırcı’nın sözleri tam da bunun itirafı olmuştur.

Amerika’nın çıkarları için sermaye tarafından beslendiler ve halka karşı suçlar işlediler.

Türkiye’de sömürü düzeninin, dünyada ise emperyalizmin bekası için savaştılar. Şimdi çıkmış yaptıklarının hiçbiri suç değilmiş gibi anlatıyorlar.

İşlediğiniz suçları ve bu suçları kimler için işlediğinizi unutturamayacaksınız!

To Top