Basın Açıklamaları

HDP’ye ve muhalif kesimlere yönelik operasyonu kınıyoruz

6 yıl önce meydana gelen “Kobane olayları” diye bilinen gündem bahane edilerek bugün HDP yöneticilerine yönelik gerçekleştirilen gözaltılar, hukuki değil tamamiyle siyasi bir karardır. Üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen ve bu olayın soruşturması üzerinden 4 yıl geçmişken, sabah saatlerinde HDP’nin eski yöneticilerinin de dahil edildiği bir operasyonun hukuki değil siyasi olduğu açıktır.

Milli Güvenlik Kurulu toplantısından hemen sonra gerçekleştirilen bu operasyon, ABD emperyalizminin başını çektiği Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki temaslarla bağlantılı bir operasyondur. 

Meclis’te grubu bulunan bir partinin yöneticilerine yönelik gözaltıların bile başlı başına bir sorun olarak değerlendirilmesi gerektiği bir yana bugün siyaseten HDP’ye yönelik bu baskı ve susturma girişimi AKP-MHP iktidarının ve sermaye devletinin faşizan karakterini de bir kez daha gözler önüne sermiştir. 

HDP’ye yönelik başlatılan operasyonla eşzamanlı olarak “cumhurbaşkanına hakaret” kılıfıyla muhalif bir çok isme yapılan gözaltıların da benzer bir siyasi kararla yapıldığı bellidir. 

HDP’ye ve muhalif kesimlere yönelik bu operasyon son bulmalı, gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalıdır. 

To Top