Basın Açıklamaları

İdare Mahkemesi’nin kararını kamuoyuna sunuyoruz: BUYRUN LEBALEP ÇİFTE STANDARTA

Türkiye Komünist Hareketi olarak, partimizin 100. kuruluş yıldönümü için 13.09.2020 tarihinde  Kartal Meydanı’nda açık havada yapacağımız etkinlik, İstanbul Valiliği tarafından pandemi gerekçe gösterilerek fiilen yasaklanmış, bu karar hukukçularımız tarafından idari yargıya taşınmıştı.

İstanbul 6. İdare mahkemesi başvurumuz ile ilgili olarak “ yasaklamaya onay” veren kararı ile davamızı reddetti.

Kararın gerekçesinde, “Ülkemizde henüz etkisini sürdüren, koruyucu bir ilacı olmayan, ve ölümcül etkisi olduğu da herkesçe bilinen koronovirüs salgının yayılmasını önlemek amacıyla, açık yer toplantısı düzenleme taleplerinin reddine ilişkin işlemde hukuka aykırılık  bulunmadığı  sonuç ve kanaatine varılmıştır” denildi.

Benzer zamanlarda kamuoyunun da hatırlayacağı gibi, Zafer Bayramı etkinliklerine yasaklar getirilmiş, yasak zamanlamaları AKP’nin takvimine göre ayarlanmış, komünistlerin buluşmasına engel konularak, AKP’nin Haliç Kongre Merkezindeki üye kayıt toplantısı yapmasının önü açılmıştı.

Bugün pandemi koşullarında kış mevsimine ve virüsün yayılma hızına rağmen üstelik kapalı salonlarda halkın sağlığını hiçe sayarak düzenlenen AKP kongreleri devam ederken, mahkeme her ne hikmetse, komünistlerin açık havada, yaz koşullarında sosyal mesafe gözetilerek yapacağı buluşmanın halk sağlığını tehdit edeceğini düşünmüş, kararında toplantının yapılma koşullarının ölçülülüğüne, AKP valilerinin ise ölçüsüzlüğüne  dair tek bir gerekçe sunamamış, komünistlere konulan yasaklamayı onaylamıştır.

Bu karara itiraz edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

Bakalım, “kapalı alanlarda bir siyasi parti lebalep toplantı yaparken, başka bir siyasi parti açık havada neden toplantı yapamasın?” diyebilecekler mi?

Bakalım, “valiliğin çifte standart uygulamasının siyasi parti faaliyetini engellemek anlamına geldiğini” tespit edebilecek mi?

TÜRKİYE KOMÜNİST HAREKETİ

                                                                                                                                                                  Hukuk Bürosu

To Top