Basın Açıklamaları

Kadıköy’e yeni bir yağma projesi geliyor: Söğütlüçeşme’ye AVM istemiyoruz!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TCDD yeni bir yağma projesine hazırlanıyor. Kadıköy’ün en önemli kavşak noktalarından bir tanesi olan Söğütlüçeşme’ye “gar görünümlü AVM” yapılması planlanıyor.

Biz İstanbul’a dönük yağma ve talan projelerini üçüncü köprüden, üçüncü havalimanından, İstanbul’un su kaynaklarının ve ormanlarının öldürülmesinden, kentimizin devasa bir şantiyeye dönüştürülerek sermayedarların rant zengini edilmesinden biliyoruz.

Nasıl ki geçmişte eski Salı Pazarı ve Haydarpaşa Tren Garı yağmaya açılmak istendiyse; bugün de Söğütlüçeşme’ye, AKP iktidarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TCDD yönetiminin kararı ile gar görünümlü AVM yapılmasının arkasında halkın çıkarları olmadığı açıktır.

Yapılmaya çalışılan şey alelacele kararlarla AVM inşaatını dayatmak ve hayata geçirmektir.

Bilindiği üzere Kadıköy Belediyesi’nin projeye dönük kabul edilen itirazı üst mahkeme tarafından reddedilmiş, İstanbul Valiliği jet bir kararla proje için “Çevresel Etki Değerlendirmesi”ne gerek olmadığına hükmetmiş, 193 milyon TL karşılığında projeyi alan firmanın yetkilisi ise Devlet Denetleme Kurulu üyesinin oğlu çıkmıştır.

Yandaş zengin etmek adına kentsel yaşamı tarumar eden, sermayenin çıkarları adına kamusal alanları talana açan akıl, mantık ve bilim dışı bu anlayış tam da içinde yaşadığımız sömürü düzeninin görünür yüzüdür.

Kadıköy’de alışveriş edecek yer ya da çarşı eksikliği sorunu mu vardır ki böylesi bir proje gündeme gelmiştir?

Marmaray ve metrobüsün kesişme noktasına düşünülen bu tür bir AVM var olan trafik sorununu daha da arttıracaktır. AVM’nin nereye ve nasıl kondurulacağı düşünüldüğünde bile projenin akla ve bilime aykırı olduğu açıktır.

Söğütlüçeşme tren istasyonunun yanında yeşil alan ve bir park bulunmaktadır. Gar görünümlü AVM ile birlikte bu alan ortadan kaldırılacaktır. Adı geçen yerler kamuya ait mekanlardır. Kamusal alanlar özel sektöre peşkeş çekilmek istenmektedir.

AKP iktidarının yandaş patronlarla el ele vererek kentin merkezi noktalarından birini yağmaya açmasına ve buna sessiz kalınmasına karşı çıkıyoruz.

Söğütlüçeşme’ye dönük AVM projesi geri çekilmelidir.

AVM değil insanca bir yaşam istiyoruz.

Türkiye Komünist Hareketi

Kadıköy İlçe Örgütü

To Top