Basın Açıklamaları

Kampüslerimizi Gericilik ve Sermayeye Bırakmayacağız!

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin bulunduğu Acıbadem Yerleşkesinin depreme dayanıklı olmaması bahanesiyle Şehir Üniversitesi’nden devralınan Dragos Kampüsüne taşınacağı açıklandı. İstanbul depremi sonrası birçok üniversitede hasar oluşmuş ve dayanıksızlık gün yüzüne çıkmıştır. Bunlara dair bir adım atmayan AKP’nin ise deprem bahanesiyle adımlarını hayata geçirmeye çalışması iki yüzlülüktür.

Üniversitelerin AKP’nin kurduğu yeni rejim çerçevesinde piyasacı ve gerici bir anlayışla şekillendirilmesine devam edilmektedir. Haydarpaşa Kampüsünün Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne peşkeş çekilmesi, aynı şekilde Nişantaşı Kampüsünün sermayeye peşkeş çekilmesi ve Hukuk, İletişim ve İşletme Fakültelerinin Göztepe kampüsüne taşınması rezaletlerine bir yenisi daha eklenmektedir. İstanbul Üniversitesi’nin bölünmesi, Yıldız Teknik Üniversitesi kampüsüne millet bahçesi yapılması, ODTÜ’ye KYK yurdunun sokulmak istenmesi ve üniversitelerin külliyeleştirilmesi, iktidarın üniversitelere yönelik projeleri olduğunun bir kanıtıdır.

Külliye yapılmak istenen Marmara Üniversitesi’ne iktidarın piyasacı ve gerici müdahalelerini kabul etmiyoruz. Üniversitelerin külliyeye çevrilmesi ve külliye adlandırmasının altına yatan AKP’nin ideolojik yaklaşımını reddediyoruz. Haydarpaşa ve Nişantaşı kampüslerinde olduğu gibi Acıbadem Kampüsünün de sermayeye peşkeş çekilmesine, üniversitemize yönelik gerici, piyasacı ve işbirlikçi müdahalelere karşı tüm öğrenci arkadaşlarımızı mücadele etmeye çağırıyoruz!

Marmara Üniversitesi TKH Gençliği

26.02.2021

To Top