Basın Açıklamaları

Tank Palet peşkeşinin arkasındaki gerçekler açıklanmalıdır!

AKP tarafından Sakarya’da bulunan Tank Palet Fabrikası’nın Katar ortaklı BMC firmasına devredilmesi AKP’nin “milli ve yerli” yalanını ortaya koyduğu gibi ülke değerlerinin sermayeye nasıl peşkeş çekildiğini de bir kez daha göstermiştir.

Ülke kaynaklarının ve değerlerinin çok büyük bir çoğunluğunun AKP tarafından yerli ve yabancı sermayeye peşkeş çekildiği ve en fazla özelleştirmenin AKP döneminde yapıldığı bilinen bir gerçektir. Bugün ulusal savunma sanayinin önemli ayaklarının birisinin özelleştirilmesi “beka sorunu” söyleminin bir seçim malzemesi olarak kullanıldığını da göstermektedir.

BMC’nin bir ortağı Ethem Sancak iken diğer ortağının Katar olması bütün kamuoyu tarafından özel olarak sorgulanmalıdır. Katar’ın emperyalist ABD’nin güdümünde bir ülke olması ve Katar’da İsrail kuvvetlerinin de kullandığı ABD emperyalizminin büyük bir deniz ve hava üssü bulunması dikkatlerden kaçmamalıdır. Yine aynı şekilde yakın dönemde Katar’ın Suudi Arabistan ile girdiği askeri ve ekonomik ilişkiler ortadayken AKP’nin dün “milli-yerli” ve bugün “beka” söylemi ile “Kaşıkcı cinayeti” üzerinden nasıl bir manipülasyon içinde olduğu ayrıca vurgulanmalıdır.

Ülke savunması için önemli bir fabrikanın Katar ortaklığı bir şirkete devredilmesi gerekçesini “50 milyon dolar yatırım” ihtiyacına bağlayan Erdoğan, aslında ülkemizin bu yatırımı yapacak kaynağı bulunmadığını da itiraf etmiştir.

Başakşehir futbol takımı için 178 milyon liralık stadyum yapmakla övünen AKP iktidarının söz konusu Tank Palet fabrikası için iddia edilen “50 milyon dolarlık bir yatırım ihtiyacı” gerekçesinin hiçbir inandırıcılığı bulunmamaktadır.

Tank Palet fabrikasının Katarlılara peşkeş çekilmesinin arkasındaki gerçekler başkadır. Hangi açık ve gizli anlaşmalar yapıldığı kamuoyuna açıklanmalıdır.

Hiçbir utanma ve sıkılma duyulmadan “satmadık devrettik” cümlesi ise halkımızı aptal yerine koymaktır.

Halkımız bilmelidir; onlar özelleştiriyor, biz kamulaştıracağız!

Emperyalistlerin ve işbirlikçi sermaye sınıfının el koyduğu halkın bütün değerleri kamulaştırıldığında ülkemizin refahı, kalkınması ve bağımsızlığı işte o zaman sağlanacaktır.

 

TÜRKİYE KOMÜNİST HAREKETİ

MERKEZ KOMİTESİ

20 Mart 2019

To Top