Basın Açıklamaları

ULAŞIM ZAMMI GERİ ALINSIN!

Her geçen gün yeni zamlara uyanan emekçiler bu sefer de İzmir’de ulaşım zamları ile karşı karşıya kalmıştır. Yaşamın her alanında zamlar yüklenirken, patronlar düzeni zenginliklerine zenginlik katıyor. Yaşanan ekonomik krizin faturası emekçilere kesilmeye devam ediyor. Gıdaya, doğalgaza, elektriğe gelen zamların yanında İzmir Büyükşehir Belediyesi de AKP’yi aratmayan zamlarla emekçilerin cebine gözünü dikmiş durumda.

En temel haklardan olan ve ücretsiz olması gereken ulaşım hakkına dönük zamlar kabul edilebilir değildir. Geçtiğimiz yıl ‘’Artı Para’’ uygulamasıyla gündem olan İzmir Büyükşehir Belediyesi şimdi de her yere aktarma ile gidilebilen İzmir ulaşımında 90 dakika uygulamasını değiştirmiş, zam ile birlikte ikinci ve üçüncü seferlere 50 kuruş yapmıştır. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin emekçilerin vergileri ile ortaya çıkan bütçeleri, ulaşımı ücretsiz yapabilecek durumdayken, bırakın ücretsiz yapmayı, her yıl zamlarla şirket mantığı ile hareket edilmektedir. Zammın üzerini örtmek için ‘’90 dakikayı 120 dakika yaptık’’ demek, hiçbir şey değilse, emekçilerin aklıyla dalga geçmektir!

Seçim dönemlerinde ‘’projelerle’’ halkı aldatanların, seçimler geçtikten sonra asıl anlayışları bir kez daha görülmüştür. Bu zam kararı, biçimi ne olursa olsun özünde emekçi düşmanı politikalarda tüm düzen partilerinin nasıl ortaklaştığının kanıtıdır. Bu düzeninde piyasacılaşmayla, rantla, ihalelerle ve soygunlarla ifade edilen belediye anlayışı ülkenin her yerinde olduğu gibi İzmir’de de sürdürülmektedir.

Emekçilerin cebinden elinizi çekin! Gün geçtikçe halkı yoksullaştıranlara, zamlarla sefalete mahkûm etmeye çalışanlara İzmir emekçileri sessiz kalmayacak. Halkın cebine uzanan ellere karşı mücadeleyi yükselteceğiz.

Ulaşım zammını kabul etmiyoruz.

Ulaşım zamları geri alınmalıdır!

Bunun için Yarın, 4 Eylül Cuma günü, saat 19.00’da İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde basın açıklaması ile protesto edilecektir.

Tüm İzmir emekçilerini ulaşım zammına karşı tepki göstermeye ve basın açıklamasına katılmaya çağırıyoruz!

Türkiye Komünist Hareketi

İzmir İl Örgütü

To Top