Basın Açıklamaları

Üniversite Gençliği siyasal hesaplara kurban edilmiştir!

AKP iktidarı ekonomik krizin arttığı, ayakta kalmak için yalan ve manipülasyonlara ihtiyaç duyduğu bir süreçte gençliği yok saymaya devam ediyor. Bu kez ise Şehir Üniversitesi’nin kapatılması kararı alelacele alınarak gençlik siyasi hesaplara kurban edilmektedir.

Geçmiş dönemde FETÖ’ye ait üniversitelerin açılması ve kapatılması gibi bu karar da siyasal İslamcı klikler arasında bir çekişmenin ürünü olarak karşımızdadır. Geçmiş dönemde övgüyle açılan Şehir Üniversitesi, bu kez “eğitim vermeye hazır değil” diyerek kapatılmıştır. Bu karar düpedüz siyasi bir karardır!

Bir dönem AKP genel başkanlığını yapmış Davutoğlu ise muhalefet saflarına geçerek iki yüzlü bir politikacı olduğunu somut olarak göstermiştir: Kendisi binlerce ilerici akademisyen KHK’lerle hukuk dışı bir biçimde ihraç edilirken ses çıkarmamıştır. Üniversiteler AKP iktidarı tarafından hallaç pamuğuna çevrilirken alkışlamıştır.

Ancak AKP’den kopan Davutoğlu ekibiyle bir hesaplaşmanın ürünü olarak alınan Şehir Üniversitesi’nin kapatılma kararı ortada büyük belirsizlikler yaratmakta ve öğrenciler açısından büyük mağduriyetler doğurmaktadır.

Şehir Üniversitesi’nin plansız şekilde ve siyasal hesaplardan kaynaklı kapatılması, 8 bin öğrenciyi, Marmara Üniversitesi’ne verilen garantörlük görevi kapsamında Marmara Üniversitesi’nin bünyesine dahil etmiştir.

Buradan sormak gerekir:

Ortada yerleşkenin mevcut nüfusunu bile kaldıramama problemi varken binlerce öğrenci nasıl dahil edilecektir? 

Zaten “bütçe sorunlarını” öğrencilerin üzerinden aşmaya çalışan devlet üniversiteleri gibi bir gerçek ortadayken artan maliyet nasıl karşılanacaktır? 

Ortada büyük bir plansızlık ve AKP iktidarının üniversitelere getirdiği yıkımın bir başka örneği vardır. 

AKP’nin derdinin eğitim ve gençliğin geleceği olmadığı bugün bir kez daha görülmüştür.

Gençlik bir kez daha siyasal İslamcıların hesaplaşmasının arasında sıkışmış, yok sayılmıştır!

Ama biliyoruz ki ne ülkemiz ne de gençlik bu adamlara mahkumdur!

Marmara Üniversitesi TKH Gençliği

02.07.2020

To Top