Basın Açıklamaları

Üniversite işleyişini kitleyen sensin Bulu! Üniversite koltuktan büyüktür, Melih Bulu istifa!

Boğaziçi Üniversitesi’ne Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanan AKP’li Melih Bulu, üniversite öğrencilerinin ve akademisyenlerinin tepkilerini bahane ederek “rektör diktatörlüğü” dönemini ilan etmiştir. 
Üniversite öğretim üyelerine atılan bilgi mesajında Sosyal Bilimler Enstitüsü (SBE) müdürüne basınç yapıldığından kaynaklı istifa ettiği, seçimlere akademisyenlerin katılmadığından dolayı üniversitenin işleyemez hale geldiği belirtilmiş ve akademisyenlerin tepkileri “mobbing” olarak değerlendirilmiştir. 
Bu süreçten kaynaklı ise “süreç normalleşene” kadar seçim yapılmayacağı ve üniversite üst yönetiminin rektörlük tarafından atama yoluyla belirleneceği ifade edilmiş, sonrasında ise “Boğaziçi kültürüne uygun” yöntemlerin tekrardan devreye sokulacağı belirtilmiştir. 
İlk olarak ifade etmek gerekir ki, AKP’nin kulu Melih Bulu Boğaziçi kültüründen en son bahsetmesi gereken kişidir. Üniversiteye atama yoluyla gelip, öğrenci ve akademisyenlerin tepkisini görmezden gelerek rektörlüğünü kabul ettirmeye çalışan Melih Bulu, Boğaziçi Üniversitesi’ni karakola çevirmiş, üniversiteyi ablukaya aldırmış, gençliğe ise gözaltı ve tutuklamalarla yanıt vermiştir. 
Rektörlüğünü garanti altına almak için Hukuk ve İletişim fakültesi açılması kararının devamında yapılan bu açıklama da aynı anlamı taşımaktadır. Amaç Melih Bulu’nun Boğaziçi’ne kabul ettirilmesidir!
AKP iktidarının ülkemizde uyguladığı politikalar düşünüldüğünde Melih Bulu’nun atama yoluyla üst yönetim belirleme hamlesi onun AKP’li kimliğini tekrardan ortaya koymaktadır. Akademisyenler ve öğrenciler tarafından kabul edilmeyen Melih Bulu’nun yapacağı atamaların da herhangi bir meşruiyeti bulunmamaktadır. 
Üniversite öğrencileri ve öğretim üyeleri Boğaziçi’ne yönelik gerici ve piyasacı bir dizayn saldırısı olan Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına karşı, istifa sesini tek ses haline getirmeli ve güçlü bir yanıt vermelidir. 
Zorlama ve dayatma uygulamalarının öğrencilerin mücadelesini kırmayacağı ise herkes tarafından bilinmek zorundadır. Bu uygulamalara yanıt, AKP’ye karşı mücadelenin yükseltilmesi, onun kulu olan Bulu’nun istifa ettirilmesi yoluyla verilebilir.
Üniversite öğrencileri bu dayatmalara güçlü bir boykotla karşı durmalıdır!
Boğaziçi’nin meşruluğunun bütünüyle sorgulandığı bu tabloda öğrenci gençlik yeni bir ülke, yeni bir üniversite kavgasına güç katmalıdır! 
TKH Gençliği02.03.2021

To Top