Basın Açıklamaları

Yağma ve rant siyaseti, olası bir depremde büyük felaketin tek nedeni olacaktır

17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi’nin 21. yıldönümü, ülkemizdeki deprem gerçeğini hepimize bir kez daha hatırlatmaktadır. Ne yazık ki on binlerce yurttaşımızın ölümüne neden olan 1999 Gölcük depreminden bugüne gerekli dersler çıkarılmadığı gibi yine emekçi halkımız bir deprem tehdidiyle ve büyük bir felaket tehlikesiyle karşı karşıya bırakılmış durumdadır.

Büyük İstanbul Depremi olasılığı konusunda biliminsanlarının uyarılarına rağmen ülkemiz ve özelde Marmara Bölgesi deprem felaketine karşı hazırlıksız durumdadır.

20 yıldır kentsel dönüşüm yerine rantsal dönüşümü bir politika olarak hayata geçiren AKP ve sermaye sınıfı bu tablonun tek sorumlusudur!

Sadece İstanbul değil neredeyse Marmara Bölgesi’nde bulunan bütün kentlerde görülen yağma ve rant siyaseti, olası bir depremde büyük bir felaketin tek nedeni olacaktır!

 Kentsel dönüşüm tekil tekil yurttaşları müteahhitlerin insafına bırakılmadan doğrudan devlet ve kamu gücüyle yerine getirilmeli, riskli bütün alanlarda bulunan bütün yapılar depreme güvenli hale getirilmeli, topyekün bir deprem seferberliği başlatılmalı, bütün kamu binaları, okullar, hastaneler ve spor salonlarının güçlendirilmesi acilen sağlanmalı, her mahallede deprem toplanma alanları açılmalı, İstanbul Kanalı projesi durdurulmalı ve kanal için ayrılan bütçe doğrudan yukarıdaki dönüşümler için kullanılmalıdır.

To Top