Basın Açıklamaları

YTÜ Millet Bahçesi Olamaz! Salgını fırsata çeviren rektörlük projeyi iptal etmelidir!


Ülkemiz dâhil olmak üzere tüm dünyanın etkilendiği Covid-19 salgını sürecinde öğrencilerin okulda olmamasını fırsat bilerek, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde ‘Millet Bahçesi’ çalışmaları hızlandırılmıştır. Salgın öncesinde öğrencilerin tepkilerinden çekindikleri için ‘Millet Bahçesi’ çalışmaları neredeyse gizli ve yavaş bir şekilde yapılmıştı. Bugün ise salgınla birlikte ‘Millet Bahçesi’ ziyaretleri yapılmaya başlandı.

Geçtiğimiz günlerde Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Yıldız Teknik Üniversitesi’ni ziyaret etmiştir. Yapılan ziyaretin sebebi Yıldız Teknik Üniversitesi’ne yapılmakta olan ‘Millet Bahçesi’dir. Daha önce FETÖ’ye övgüleriyle gündeme gelen Mehmet Tevfik Göksu, ‘Millet Bahçesi’ yapılmak istenen alan hakkında Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Bahri Şahin ile görüşmüştür.

Millet Bahçesi projesinin ortaya çıktığı günden beri Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri bu projeyi istemediklerini çeşitli yollarla dile getirmiştir. Çünkü ‘Millet Bahçesi’nin amacı bellidir. Yapılan proje öğrenciden yana değil aksine sermayeden yanadır ve AKP’nin gençliğe yönelik saldırı politikalarından biridir.

AKP’nin rant düşkünlüğü ‘Millet Bahçesi’ kılıfıyla bugün üniversitelerde kendini göstermektedir.

İşsizliğin arttığı, emekçilerin salgınla yüz yüze bırakıldığı, gençliğin geleceksizlik sorununun katmerlenerek arttığı bugünlerde AKP’nin üniversitelere yönelik gerici ve piyasacı saldırıları devam etmektedir.

Salgınla birlikte öğrencilerin sınav sürecinde yaşadığı sorunlarla ilgilenmeyen rektörlük ‘Millet Bahçesi’yle canla başla uğraşmaktadır. Bunun yanı sıra ‘Millet Bahçesi’  “öğrenciler için” yalanı öne sürülmektedir.

Bu yaşananlara baktığımızda ak ile kara ortaya çıkmaktadır. Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğünün yaşadığımız bu koşullarda AKP’nin rant düşkünlüğünün peşinde koşması ise üniversitelerin geldiği yeri göstermesi açısından ibret vericidir. ‘Millet Bahçesi’ projesi durdurulmalı, üniversiteye yönelik dizayn girişimleri son bulmalıdır.

Okulların kapalı olmasını fırsat bilerek, bu projeyi oldubittiye getirmeye çalışmak ise sonuç vermeyecektir.

Bütün Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerini okuluna sahip çıkmaya ve bu rant projesine karşı ses çıkarmaya çağırıyoruz!

YTÜ TKH Gençliği

27.06.2020

To Top